سمینار یا وبینار

چه تفاوتی بین سمینار و وبینار وجود دارد؟

 ظهور وبینار : پیشرفت در فناوری باعث تغییر پارادایم در برخی از جنبه های زندگی ، اعم از علمی ، اجتماعی یا تجاری شده است. یک تغییر اساسی که تا حد زیادی بر دنیای آموزش تأثیر گذاشته است ، جایگزینی سمینارها با وبینارها بوده است. گرچه برخی از منتقدان تسلیم این روند جدید نشده اند و هنوز هم سمینار را بر وبینار ترجیح می دهند و بر این باورند قدرت تاثیرگذاری و استقبال سمینار بیشتر از وبینار می باشد.

در ادامه ما به بررسی و ویژگی این دو مورد می پردازیم و به آنچه که آنها را از هم متمایز می کند اشاره می کنیم.

 

سمینار چیست :

سمینار Seminar به عنوان نوعی دستورالعمل برای اهداف آموزشی تعریف می شود که معمولاً توسط یک فرد یا مجموعه و یا یک سازمان در مورد یک موضوع خاص صحبت  می شود. در سمینار یک یا چند نفر مدرس یا سخنران و ارائه‌دهنده‌ی اصلی در یک مکان خاص به بررسی و تشریح یک موضوع می پردازند. معمولا در سمینارهای پربازده، سایر شرکت‌کنندگان نیز در بحث اصلی مشارکت می‌کنند و این مشارکت به پرسش و پاسخ میان شرکت‌کنندگان و ارائه دهندگان و برگزار کنندگان محدود می‌شود.

 

سمینار

 

وبینار چیست:

وبینار Webinar  مخفف عبارت Web- based Seminar است .همچنین ارائه ، سخنرانی یا کارگاهی که با کمک از طریق وب سایت یا اپلیکیشن های اینترنتی و تحت وب و از راه دور پخش گردد، سمینار آنلاین یا وبینار گفته می شود. شرکت کنندگان در یک وبینار از نظر حضوری ملاقات نمی کنند. بلکه جلسه مجازی است که از طریق بسترهای مبتنی بر وب در آن اسناد صوتی و تصویری را می توان به اشتراک گذاشت. یکی از ویژگی های برجسته ای که باید به آن توجه شود این است که اطلاعات در زمان واقعی داده و دریافت می شود.همچنین قابل ذخیره سازی جهت مشاهده در زمان های دیگر نیز است.

 

وبینار،رویداد آنلاین،همایش آنلاین

 

 

تفاوت بین سمینار و وبینار :

 

  1. موقعیت مکانی رویداد

 

این تمایز به وضوح بین این دو برجسته است. برای ارائه معمولاً لازم است شرکت کنندگان در یک زمینه باشند. در یک سمینار ، افراد از نظر حضوری در یک سقف با یکدیگر ملاقات می کنند و تعامل کاملاً شخصی است. شرکت کنندگان اساساً باید در یک مکان معین دور هم جمع شوند تا اتفاق بیفتد. از طرف دیگر ، یک وبینار از طریق ویدئو کنفرانس انجام می شود ، بنابراین شرکت کنندگان میتوانند در مکان های مختلف جغرافیایی در آن شرکت داشته باشند. برگزاری این جلسات از طریق پلتفرم های مختلفی همچون

 

  1. تمرکز و توجه

 

یک سمینار برای تمرکز افراد بر محتوای ارائه مناسب تر است. حضور جسمی در کنار سایر شرکت کنندگان و سخنران و مدرس در جلو ، حواس پرتی را محدود می کند. این بدان معناست که میزان خوبی از توجه شما به مطالب ارائه شده خواهد بود. اما بسته به جایی که وارد یک وبینار می شوید ، امکان حواس پرتی بیشتری وجود دارد. چه در محل کار و چه در خانه ، ممکن است حواس شما بر اثر مزاحمت های دیگران، مسائل کاری و سر و صدای اطراف پرت گردد و در تمرکز شما در نحوه ارائه اختلال ایجاد کند.

 

  1. شبکه سازی یا تیم سازی

 

یک سمینار فرصت بسیار خوبی را برای شرکت کنندگان فراهم می کند تا به صورت شخصی با مدرسان، همکاران و حتی کارشناسان موضوع بحث تعامل داشته باشند. این بهترین راه برای ایجاد شبکه سازی و به دست آوردن اطلاعات ارزشمند است ، خصوصاً اگر علاقه زیادی به موضوع و تمایل به برقراری ارتباط با دیگران داشته باشید.  در یک وبینار ، شبکه با سایر شرکت کنندگان به دلیل تعاملات اندک نسبتاً محدود است. این مورد را می توان به عنوان بزرگترین برتری یک سمینار نسبت به وبینار دانست.

 

  1. بُعد مسافت

 

با کمک فناوری ، یک وبینار می تواند مخاطبان بیشتری را به دلیل توانایی غلبه بر محدودیت های جغرافیایی شناسایی و جذب کند. چون یک شرکت کننده می تواند با یک کامپیوتر و موبایل و دسترسی به اینترنت از هر موقعیتی به وبینار دسترسی پیدا کند ، بدون اینکه نیاز باشد مسافت زیادی را جهت رسیدن به آن مکان در ترافیک طی کند. برعکس ، در یک سمینار فقط افراد نزدیک به محل برگزاری سمینار می توانند شرکت کنند. هرچه فاصله بیشتری از محل برگزاری داشته باشید ، احتمال عدم شرکت در سمینار بیشتر خواهد شد.

 

  1. هزینه و راحتی

 

وبینارها می توانند بسیار راحت باشند. شما می توانید به راحتی در منزل خود در جلسه شرکت کنید بدون اینکه نگران سفر به مکانی دیگر باشید. تنها هزینه ای که متحمل می شوید مدت زمان صرف شده در طی این وبینار یا کنفرانس ویدیویی می باشد. اما هزینه سمینارها برای شما بیشتر است. شما باید هزینه سفر و در بعضی موارد هزینه اقامت درهتل  و خرج تغذیه را پرداخت کنید. تصور کنید اگر به دلیل شرایط پیش بینی نشده ، سمینار در لحظه آخر لغو شود ، چه ضرری بر شما وارد می گردد. اما واضح است که هزینه وبینارها نسبت به  بودجه ای که برای یک سمینار در نظر گرفته می شود بسیار کمتر خواهد بود.

 

  1. آسایش و راحتی

 

همه ما می دانیم که نشستن طولانی مدت بر روی یک صندلی چقدر ناراحت کننده  و عذاب آور است. حال تجمع جمعیت، نبود تصفیه هوای مناسب و سرماش و گرمایش و.. را به این موضوع اضافه کنید . اما تصور کنید ، روی کاناپه خود نشسته و یک فنجان قهوه یا چای کنار دستتان باشد یا بر روی تخت خود دراز کشیده باشید، قطعا لذت آموزش و بهره بری از وبینار را افزایش می دهد

نتیجه گیری:

تمایزات  و تفاوت بین یک سمینار و یک وبینار کاملا مشخص است و بسته به شرایط شما می تواند یک مزیت یا یک ضرر باشد. اگر مجبور شوید یکی از این دو را انتخاب کنید ، تصمیم شما بسیار تحت تأثیر جنبه های مختلف ذکر شده در بالا قرار خواهد گرفت. بنابراین شناخت آنها بخشی جدایی ناپذیر در انتخاب صحیح است.

 

همچنین شما می توانید در قسمت سخنران ها با برگزارکنندگان و مدرسانی که سمینار و وبینار برگزار می کنند آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید