قالب وبلاگ

زندگینامه نیک ووییچیچ برترین سخنران انگیزشی  و مشهور دنیا

نیک ووییچیچ کیست؟

نیک ووییچیچ سخنران انگیزشی  و مشهور و بین المللی می باشد که طرفداران بی شماری دارد و افرادی که سخنرانی انگیزشی و موفقیت در TED را دنبال می کنند او را به خوبی می شناسند.نیک ووییچیچ در چهارم دسامبر سال ۱۹۸۲ میلادی (۱۳۶۱ هجری شمسی ) در شهر

آیا می توانستید اجسام را بلند کنید یا آنها را لمس کنید؟

می توانستید قلم به دست بگیرید و شروع به نوشتن کنید ؟

می‌توانستید کتاب ها را ورق بزنید و آنها را مطالعه کنید؟

چگونه می توانستید عزیزترین افراد و دوستانتان را در آغوش بگیرید و آنها را لمس و نوازش کنید ؟

حال تصور کنید اگر از نعمت داشتن دو پا محروم بودید چه می شد آیا می توانستید پیاده روی کنید یا از پله بالا و پایین بروید ؟

آیا میتوانستید دوچرخه سواری ،موتور سواری و یا رانندگی کنید ؟

تصور به این موضوع که از داشتن هر کدام از این نعمتها محروم باشیم بسیار زجرآور و ناراحت کننده است و  ادامه زندگی را برای ما مختل می‌کند. حال تصور کنید اگر نه دست داشتید و نه پا ،آیا امیدی به زنده بودن و زندگی کردن داشتید یا خیر؟ تصور و فکر کردن به این موضوع  تن آدمی را هم به لرزه می اندازد ولی نیک ووییچیچ  با همین تصورات ما و با محرومیت از این نعمت های الهی به دنیا آمد و از معدود افرادی بود که به دلیل بیماری سندرم تترا-آمیلیا (یک بیماری بسیار نادر مادرزادی است که طی آن نوزاد بدون دست و پا متولد می‌شود و سایر قسمتهای دیگر بدن هم از جمله جمجمه صورت اندام تناسلی مقعد و لگن ها هم دچار ناهنجاری می‌گردد) بدون دست و پا متولد شد ، در ابتدا پرستاران با دیدن نوزاد به دنیا آمده بسیار شوکه شدند و او را از مادرش مخفی کردند ولی پس از اصرارهای مکرر مادرش  نیک را به نزد وی بردند و مادرش با دیدن چنین بچه ای که نه دست داشت و نه پا جیغ کشید و شوکه گردید و حاضر به پذیرش چنین  بچه ای نبود. ولی در نهایت پدر و مادر او این بیماری را تقدیر الهی دانستند و قبول کردند که او را بزرگ کنند.

انگشتان  پا نیک ووییچیچ در هنگام تولد به هم چسبیده بود ولی دکترها بعد از انجام تعدادی عمل جراحی توانسته بودند انگشتان پای او را از هم دیگر جدا کنند. او با تلاش بسیار زیاد و با کمک مادرش آموخته بود که با دو انگشت پای خود بتواند کارهای روزمره خود از قبیل نوشیدن آب با لیوان، غذا خوردن ، نوشتن ،کار با ویلچر، انجام تایپ و کار با کامپیوتر و….  را خود انجام دهد.

او از همان کودکی دچار افسردگی شدیدی شده بود چون علاوه بر این که نمی توانست با کودکان دیگر بازی کند نمی توانست به مدارس معمولی نیز برود. تا اینکه با حذف قانون ورود افراد معلول حرکتی توانست ادامه تحصیل دهد ولی باز مورد  تمسخر شدید از طرف همکلاسی‌هایش روبرو شد و چندین مرحله تصمیم گرفت که خودکشی کند و خود را در آب غرق کند ولی دوست داشتن پدر و مادرش مانع از انجام این کار می شد. شاید هیچکدام از کودکان آن زمان فکر نمی کردند که روزی یک کودک بدون دست و پا به یک سخنران انگیزشی تبدیل شود که به هزاران نفر درس امید به زندگی را بدهد.

نیک در دبیرستان توانسته بود با کمک مادرش که به او مقاله ای درباره مردی که در سن  ۱۷ سالگی با معلولیت مواجه شده بود به گروه آن مرد معلول بپیوند  و توانست که رهبری گروهی شود که برای یک خیریه اعانه جمع‌آوری می‌کردند .همین امر باعث شد که به کارهای خیر خواهانه و عام‌المنفعه رو آورد.

نیک ووییچیچ  توانست در سن ۲۱ سالگی در دانشگاه گریفیت که یک  دانشگاه دولتی در لوگان کشور استرالیا است ، مدرک لیسانس یکی کارشناسی رشته حسابداری و دیگری کارشناسی در رشته برنامه‌ریزی عالی فارغ التحصیل شود.

شغل  نیک ووییچیچ

نیک مبلق مسیحی، سخنران انگیزشی  با ادامه فعالیت های خیر خواهانه خود و در سال ۲۰۰۵ یک انجمن خصوصی و غیر انتفاعی با نام  Life Without Limbs که به معنی زندگی بدون دست و پا است را تاسیس نمود. او ۲ سال بعد یک کمپانی در خصوص سخنرانی های انگیزشی تاسیس کرد.

او پیام امید به زندگی خود را برای بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در ۶۰ کشور به اشتراک گذاشته است ، همچنین او در فیلم های بسیاری درخشید و توانست جوایزی را در این زمینه از آن خود کند.

با دو انگشت شست دارد که با استفاده از آن می تواند بنویسد، با سرعت ۴۵ کلمه در ساعت تایپ کند، شنا کند و به تلفن جواب دهد و حتی توپ تنیس را با قدرت شوت کند.

نیک وویچیچ (نیک وی آچیچ) میگوید که همیشه یک جفت کفش در کمد خود نگه می دارد چراکه به معجزه (خرافات) اعتقاد دارد.

زندگی نیک

نیک در سال  ۲۰۰۶ از بریزبن استرالیا به کالیفرنیا برای ادامه زندگی مهاجرت کرد. او در سال ۲۰۰۸ در تگزاس، در نزدیکی دالاس، با دختری جوان به نام کانایی  Kanae Miyaharaکه متولد مکزیک بود و پدرش مهندس کشاورز و ژاپنی و مادرش مکزیکی بود ملاقات کرد. از ابتدا نمی دانست که نیک ووییچیچ  کیست و چه کاری می کند ولی در آخر در یکی از سخنرانی های انگیزشی نیک شرکت کرد و با او آشنا شد و در سال ۲۰۱۱ بر روی یک کشتی تفریحی از همسر خود “کانایی” خواستگاری کرد. او از دهان خود برای قرار دادن حلقه در دست همسرش استفاده کرد. اولین پسر نیک و کانایی که “کیوشی جیمز وویچیچ” نام دارد در ۱۳ فوریه سال ۲۰۱۳ کاملا سالم بدنیا آمد ، آنها اکنون صاحب ۴ فرزند هستند.

مهارت

نیک نویسنده کتاب زندگی بی حد و مرز

دومین اثر خود یعنی کتاب مهار ناشدنی را منتشر کرد.

کتاب اول به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده است. در ادامه نام ۸ کتاب نیک وی آچیچ را خواهید خواند:

 • زندگی بی حد و مرز
 • کتاب مهار ناشدنی
 • زندگی شما بدون محدودیت
 • ایمان بی وقفه
 • قدرتمند باش
 • عشق بدون محدودیت
 • شگفتی زندگی بدون دست و پا

کتاب های او به بیش از ۳۰ زبان مختلف ترجمه شده است و بیش از یک میلیون نسخه در سراسر جهان فروخته است.

از دیگر مهارت‌های او شنا، گلف و موج‌سواری است و . آشپز و مربی پرش از هواپیما نیز می باشد. نیک میتواند نفس خود را بیش تر از افراد معمولی حبس کنید. ۴ دقیقه و ۹ ثانیه!

نیک لقب قهرمان ملی کشور استرالیا را در سال ۲۰۰۵ دریافت کرده

در آمد ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار از سخنرانی خود

 • هرکس برای دلیل خاصی به دنیا آمده است، هرکس ارزش خودش را دارد.
 • من باور ندارم که ناتوانم؛ درسته… نه دست دارم و نه پا! اما خب مهم نیست چطور به نظر برسد. این کسی است که هستم و کارهایی هستند که می توانم انجام دهم.
 • هرگز تسلیم نشو؛ فقط غیر ممکن، غیر ممکن است.
 • این انتخاب را دارم که از خدا عصبانی باشم برای هرچه که ندارم و یا شکرگذار باشم برای هرچه که دارم.
 • هنگامی که ارزش های خود را باور داشته باشید، هیچ کس نمی تواند شما را دست کم بگیرد.
 • به دیگران محبت کنید، خودتان را دوست داشته باشید، آرزوهای بزرگ داشته باشید و هرگز تسلیم نشوید.
 • اگر برای زندگی خود نقشه و برنامه ای نداشته باشی، به ناچار بخشی از برنامه زندگی دیگران می شوی. تو باید بدانی چه می خواهی و باید برای آن چه کاری انجام دهی.
 • کسانی که حداقل یک قدم جلو می روند، برایشان فرقی نمی کند چه مشکلات و بحران های وجود دارد.