همایش رایگان،رویداد رایگان

رویداد رایگان برگزار کنیم یا پولی ؟

رویداد و همایش رایگان برگزار کنیم یا از مخاطبان مان جهت شرکت در رویدادهایمان پول دریافت کنیم؟

هر روزه شاهد رویدادهای آنلاین و حضوری زیادی در سایت مختلف مانند ایوند هستیم که اساتید و برگزارکنندگان آن به دنیال جذب مخاطب بیشتری جهت حضور در رویداد خود هستند. ولی چالش مهم اکثریت که در سوالات این عزیزان مطرح می شود این مسئله است که جهت استقبال بیشتر، رویدادهایمان را رایگان برگزار کنیم یا درقبال ثبت نام هزینه و پول دریافت کنیم. چون از یک سمت تصور بر این است که اگر مخاطب در هنگام ثبت نام وجهی را پرداخت نکند، پس ریسکی نکرده و در آن جلسه شرکت می کند .

همچنین بازاریابی اینگونه همایش ها بسیار راحت تر است و در نتیجه مخاطب بیشتری را می تواند جذب رویداد خود کنیم. ولی از سمت دیگر افراد با  تصور بر اینکه اگر این رویداد رایگان باشد مخاطب برای آن ارزشی قائل نمی شود و احتمال زیاد در آن شرکت نخواهد کرد.در ادامه به بررسی هر دو مورد می پردازیم:

مشکلات برگزاری رویدادها رایگان چیست؟

 • بر اساس تحقیقات حدود 40 درصد از شرکت کنندگان در این رویداد ها از آن حمایت نمی کنند
 • سود نهایی شما کمتر خواهد شد.
 • هزینه های برگزاری آن رویداد برای شما بالاتر خواهد رفت.
 • شما آمار کامل شرکت کنندگان را متوجه نخواهید شد و نمی توانید تخمین مناسبی از استقبال از جلسه خود را داشته باشید.
 • احتمال دارد استقبال بیشتر شود و مکان و امکانات جوابگوی شرکت کنندگان نباشد

 

سمینار،سمینار رایگان

 

در چه مواقعی رویداد رایگان برگزار کنیم؟

 • اگر در ابتدای فعالیت تدریس هستید و قصد دارید تجربه کسب کنید
 • اگر قصد دارید معرفی دوره خاصی که دارای ارزش بالایی هست و از آن طریق شما به درآمد می رسید، رویداد رایگان آشنایی اولیه برگزار کنید.
 • اگر به دنبال جذب مخاطب جدید هستید. اما باید توجه داشته باشید مشتریان و شرکت کنندگان را به گونه ای ترغیب کنید که فقط برای یک بار این همایش رایگان برای شما در نظر گرفته خواهد شد.
 • اگر به دنبال فروش محصولات جانبی خود هستید و قصد دارید مشتریانتان را با محصولات و کتاب های خود در کنار برگزاری همایش آشنا کنید.
 • اگر حامی و اسپانسری دارید و هزینه های همایش شما را اسپانسرتان برعهده می گیرد. البته در تبلیغاتتان بیان کنید هزینه رویداد فلان مبلغ می باشد که از طرف حامی این رویداد هزینه برای تعداد محدودی از شرکت کنندگان رایگان می باشد تا مشتریان و مخاطبان شما ترغیب به شرکت در رویدادتان شوند.
 • اگر فصد دارید رویداد رایگان برگزار کنید، یک مبلغ کمی را از مخاطبانتان دریافت کنید و در تبلیغات رویداد خود بیان کنید به دلیل اینکه قصد دارید محتوای با ارزشی را ارائه بدهید و برای ما مهم هست که اکثریت افراد بتوانند در این همایش یا سمینار و یا وبینار شرکت کنند این هزینه دریافت می شود و پس از پایان جلسه مبلغ پرداختی به تمام شرکت کنندگان عودت داده می شود به جز کسانی که در این جلسه حضور نداشتند.در این روش که جزو بهترین روش های بالا هست مشتریان شما ترغیب به شرکت صد درصدی در جلسه خواهند شد و کسانی هم که در آن جلسه حضور پیدا نکنند، با پرداخت خسارتی که از قبل انجام دادند .جبران هزینه های شما را خواهند داشت.
 • روش دیگری که خود به عنوان یک خلاقیت عالی در جذب مخاطب در همایش های رایگان می شود این است که بلیط ها یا کارت های اعتباری را به صورت اسکناس طراحی یا چاپ کنید و بر روی آن این نکته را ذکر کنید که هزینه رویداد برابر با همین مبلغ اسکانس می باشد ولی این مبلغ هدیه ما برای شرکت حتمی شما می باشد.
 • فروش محصول به ازای شرکت در رویداد. در این روش در تبلیغات خود بیان می کنید کسانی که به ارزش واقعی همایش به عنوان مثال 50 هزار تومان از محصولات سایتتان خرید کنند بلیط رایگان رویداد برایشان ارسال خواهد شد. با این ترفند هم محصولات خود را به فروش می رسانید و هم مخاطبین بیشتری را جذب خواهید کرد ولی باید برای محصولات هم تخفیفی را در نظر بگیرید که مشتریان به سود دو طرفه فکر کنند و استقبال از رویداد شما بیشتر شود.

 

نتیجه گیری :

پس بازاریابی و متقاعد سازی افراد و مشتریان هدف شما برای رویدادهای رایگان بسیار سخت تر از رویدادهای پولی است پس سعی کنید حدالامکان رویداد رایگان برگزار نکنید . چون با نگرفتن شهریه ثبت نام ، هم سود نهایی خودتان را کاهش خواهید داد هم هزینه های جاری برگزاری رویداد براتون بالاتر می رود .

 

 

رویداد رایگان،سخنران یاب

ولی در کل چه در همایش ها و رویداد های رایگان و پولی باید دارای محتوای خوبی باشد . و یک ارزش آفرینی خاصی را برای مشتریانتان به ارمغان بیاورد. شما به عنوان یک مربی آموزشی و مدرس باید این مسئله را بدانید که پول با ایجاد ارزش رابطه مستقیم دارد. در حقیقت پول پاداشی است که شما نسبت به ارزشی که برای دیگران ایجاد می کنید دریافت می کنید . پول بیشتر میخواهید پس راهش ایجاد ارزش بیشتر است.

آقای آبراهام لینکلن میگه : شما میتونید همه را برای مدتی گول بزنید اما همه را برای همیشه هرگز

بعضی ها فکر میکنند که فقط با گفتن کلمه 100% رایگان مردم سریع جذب همایش هایشان میشوند.پس این ترفند ممکن است تا جایی تو رو جلو ببرد …

باید ارزش آفرین باشی وگرنه رایگانم که برگزار کنی کسی استقبال نمی کند.ما در سخنران یاب این امکان را برای برگزار کنندگان فراهم کردیم که بتوانند رویداد های خود را به اشتراک بگذارندو شما می توانید از طریق دکمه زیر از جدیدترین رویداد ها آگاه شوید.

  رویدادهای آنلاین   

شما چه راهکارهای دیگری را برای برگزاری همایش رایگان اجرا کرده اید ؟

 

دیدگاهتان را بنویسید