قالب وبلاگ 1 300x300 1

دیل کارنگی شاخص ترین مدرس سخنوری دنیا چگونه زندگی کرد؟

دیل هاریسون کارنگی کیست؟

دیل کارنگی Dale Carnegie  در حوزه توسعه فردی نویسندگی و به خصوص تدریس سخنرانی در  جمع تخصص و مشغول بود. او در تاریخ ۲۴ نوامبر ۱۸۸۸ در ایالت میزوری آمریکا  و در یک خانواده فقیر به دنیا آمد. بهترین کتاب کارنگی به نام آئین دوست یابی است که در سال ۱۳۳۶ منتشر شد و هنوز هم جزو پر فروش ترین و محبوب ترین کتاب ها در زمینه بهبود توسعه فردی و ارتباطی محسوب می شود.

زندگینامه

دیل کارنگی زندگی بسیار سخت و دشواری داشت. او پسر دوم خانواده بود و پدراو به نام ویلیام کارنگی و مادرش الیزابت هاریون نام داشت و در مزرعه کار می کردند. او نیز صبح ها قبل از طلوع آفتاب بیدار می‌شد و شیر گاو ها را می دوشید تا آنها را بتوانند به فروش برساند و خرج تحصیل خود را بتواند در آورد . او در سن ۱۸ سالگی یعنی ۱۹۹۶ تحصیلات عالی خود را به پایان رساند ولی برای ادامه تحصیل در دانشگاه درخواست خود را جهت شرکت در کلاسهای شبانه دانشگاه کلمبیا و نیویورک داد که رد شد در سال ۱۹۱۲ وارد انجمن مسیحیان جوان در شهر نیویورک شد تا در دوره ها و کارگاه های سخنرانی آنها شرکت کنند.

بعدها دیل کارنگی در دانشگاه ایالاتی آموزگاران مشغول به تحصیل شد . فروش دوره های مکاتبه ای آموزش  و تدریس به دامداران اولین شغل وی بود و پس از آن وی به فروشندگی گوشت‌ خوک ، چربی خوک و صابون روی آورد. دیل کارنگی در سال ۱۹۱۱ با اینکه در فروشندگی و گسترش تجارت خود در شمال اوماها موفق بود ولی از فروش و تجارت خارج شد و در پی آرزویش که سخنرانی و آموزش به دیگران بود درآمد.

Dale-Carnegie

شغل و مهارت

دیل کارنگی پس از این در آکادمی هنرهای تجسمی به نقش بازیگری مشغول و پس از این مرحله بیکار و برشکسته شد. تا این که این ایده به ذهنش خطور کرد که تدریس سخنرانی را به صورت عمومی انجام دهد و برای اینکه بتواند مکانی برای تدریس داشته باشد با مدیر YMCA به توافق رسید .که به ازای پرداخت ۸۰ درصد درآمد خالص مکان را به جهت برگزاری کلاس در اختیار دیل کارنگی قرار دهد.

در این کلاس ها به نیازهای روزمره اشخاص در گفت و گو پرداخت و نحوه مصاحبه ارائه ، سخنرانی های قانع کننده و ایجاد روابط نزدیک و مثبت را به دانشجویان خود آموخت . او از آنها می‌خواست تا از تایید مهارت هایی که آموخته اند در جلسه بعد صحبت کند و همین آموزش‌های سخنرانی و روابط دوستانه باعث شد در کمتر از ۲ سال به تعداد زیادی از افراد تدریس و به محبوبیت زیاد برسد.

دیل کارنگی در سال 1913 توانست اولین کتاب خودش را به چاپ برساند و به در آمد خوبی رسید ولی در سال 1929  تمام پس انداز خود در سقوط بازار سهام از دست داد ولی چون وی شرایط ورشکستگی را تجربه کرده بود آموخته بود که چگونه از این شرایط خارج شود و دوباره به نوشتن کتاب دوم خود و آموزش مهارتهای ارتباطی بین افراد و فروش و برنامه آموزشی در شرکت ها و سازمان ها پرداخت.

دریس سخنرانی

سرانجام زندگی

وارن بافت یکی از ثروتمندترین مردان جهان و چندی دیگر از افراد مشهور دنیا از شاگردان دیل کارنگی بوده اند. او در سال ۱۹۲۷ بعد از چهار سال از همسر اول خود Lolita Baucaire  جدا شد و در ازدواج دوم او در سال ۱۹۴۴ با دوروتی واندر پول Dorothy Price Vanderpool بود و بالاخره در اولین روز نوامبر ۱۹۵۵  و در سن ۶۶ سالگی بر اثر بیماری در فارست هیلز زندگی او پایان یافت و از دنیا رفت.

تغییر اخلاق هر کس با تغییر اخلاق خود امکان پذیر است

آثار و کتاب منتشر شده

در سال  ۱۹۷۳ کتاب آیین دوست یابی دیل کارنگی تبدیل به پرفروش ترین کتاب شد و بیش از ۵۰ میلیون نسخه و به ۳۸ زبان دنیا ترجمه شد.

آیین دوست یابی, تدریس سخنرانی

آیین زندگی

آیین دوست یابی

آیین سخنوری

چگونه بر نگرانی و اضطراب پیروز شویم؟

هنر تکلم عمومی

تکلم عمومی برای موفقیت

لینکولن ناشناخته

واقعیت‌های ناشنیده افراد معروف

پنج دقیقه بیوگرافی

تراژدی فزرانگی دوران‌ها

راه ساده و سریع برای تأثیر سخن

 

 

1 دیدگاه برای “دیل کارنگی شاخص ترین مدرس سخنوری دنیا چگونه زندگی کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید